Prečo konzumujeme kontaminované ryby?

Konzumácia rýb, najmä tých morských, z oblastí chladných vôd je pre naše zdravie veľmi prospešná. Sú bohatým zdrojom kvalitných bielkovín, jódu, selénu. zinku a zdravých omega-3 tukov (mastné kyseliny DHA a EPA). Aj Vy konzumuje radi ryby? Žiaľ nemusia byť až tak zdravé!

 

KVALITA RÝB

 

Ľudia si najčastejšie kladú v súvislosti s rybím mäsom a morskými "plodmi" tieto otázky: Ako si správne zvoliť z veľkého výberu v obchodoch? Vybrať si čerstvú rybu, alebo zmrazenú? Alebo siahnuť dokonca po tuniakovi v konzerve? Kľúčovým faktorom pre chuť a kvalitu ryby je čo najkratšia doba medzi jej výlovom a spracovaním. Ak teda vidíte dlho vystavené ryby na pultoch predajní, zaručene už také čerstvé byť nemusia! Najmä ak sa predávajú v krajinách, ktoré nemajú moria. Morské ryby sa lovia často ďaleko od pobrežia. Preto sa ryby začali filetovať a zamrazovať okamžite na palubách lodí. Taká rybia surovina sa nazýva „seafrozen“, čo v preklade znamená zamrazené na mori. Takto rýchlo zmrazené ryby sa dostanú na Váš stôl v čo najčerstvejšom stave, i keď musia putovať dlhú cestu.

 

 

PROBLÉM KONTAMINÁCIE RÝB

 

Problémom je, že ryby sa môžu k nám dostávať kontaminované. A neplatí to iba o tých z fariem, kde žijú v neprirodzených podmienkach s nedostatkom pohybu, kŕmené granulami a rybou múčkou, pričom odolnosť voči chorobám im je zvyšovaná antibiotikami a hormónmi (napr. lososy z fariem). Aj ryby pochádzajúce z rybolovu však obsahujú škodlivé látky, obzvlášť ťažké kovy, najmä ortuť a kadmium. Tie sa aj s ďalšími toxickými látkami uchovávajú najviac v tukových bunkách, tučnejšie druhy ich v sebe môžu akumulovať viac. Keď sa ortuť dostane do oceánov je absorbovaná mikroorganizmami, ktoré ju menia na vysokotoxickú metylortuť. Tá sa usadzuje v telách rýb. V konečnom dôsledku ju konzumuje aj človek. Práve ortuť môže mať zlý vplyv najmä na ľudský plod, ak ryby skonzumuje tehotná žena, alebo na vývoj mozgu u menších detí. Dnes sa konzumácia napr. makrely, žraloka, či tuniaka neodporúča tehotným ženám. S výnimkou tehotných a dojčiacich žien a detí môžete tieto ryby párkrát do mesiaca konzumovať, bez toho aby ste ohrozili svoje zdravie. Podľa nedávno zverejnenej štúdie sa obsah ortuti v oceánoch za 150 rokov, teda od čias priemyselnej revolúcie, vplyvom ľudskej aktivity až strojnásobil. Číslo je podstatne vyššie, než sa doteraz predpokladalo a vedci dúfajú, že nové dáta zvýšia povedomie o následkoch kontaminácie životného prostredia ortuťou. Máme pre Vás samozrejme riešenie či dobrú radu. čo teda s tým?

 

AKO SI VYBRAŤ DOBRÚ ZDRAVÚ RYBU?

 

Na Slovensku si vyberajte čerstvo ulovené ryby, napr. pstruhy, ostrieže, mreny a šťuky, ktoré majú kvalitné a diétne chudé mäso. Ak sa nachádzate napr. na dovolenke v prímorskej oblasti, doprajte si ryby čo najčastejšie, pričom ich obložte veľkou dávkou zeleniny. Ak siahnete v našich podmienkach po morských rybách, vyberajte si tie zmrazené hneď pri výlove (s označením seafrozen, ktoré nájdete na zadnej strane každého obalu) a pozerajte vždy na miesto a formu výlovu, pôvod ryby a jej cestu na Váš stôl. Apropo, viete kde je najmenšie riziko toxicity rýb? Sú to úlovky z Južného oceána (Weddelovo more) pri brehoch Antarktídy. A naopak, najvyššie riziko kontaminácie je v oblastiach s vysokým výlovom a silnou priemyselnou produkciou, ako je Mexický záliv, Karibik, či Čínske more. Pri morských platí, čím tučnejšia ryba, tým viac omega-3 mastných kyselín, ale aj vyššie riziko ťažkých kovov. Preto buďte pri výbere opatrní. A ako často jesť ryby? Odporúčame ich konzumáciu 1-2 krát za týždeň, v množstve 200-300 g. Želáme Vám dobrú chuť  :-)

Zobraziť v aktualitách
Obrázok pod nadpisom: