Sila Vašej imunity a antioxidanty, na ktoré sa zabúda

V dnešnej uponáhľanej dobe plnej stresu a rôznych ochorení, ktoré oslabujú našu prirodzenú imunitu, zohrávajú veľmi významnú úlohu v našej obranyschopnosti špeciálne molekuly, ktoré dostali z hľadiska biochémie a fyziológie honosné pomenovanie – antioxidanty. Čo sú to za molekuly? Aká je ich funkcia?

 

ANTIOXIDANTY

 

Antioxidant je látka, ktorej molekuly obmedzujú aktivitu kyslíkatých molekúl – znižujú pravdepodobnosť ich vzniku alebo ich odvádzajú do menej reaktívneho alebo neaktívneho stavu. Týmto obmedzujú proces oxidácie v organizme alebo v zmesiach, v ktorých sa vyskytujú. Z tohto dôvodu sa pridávajú do potravín, ktoré by boli oxidáciou nadpriemerne poškodzované (napríklad: rastlinné oleje). Konzumácia pôsobí pozitívne na zdravie organizmu, v ktorom taktiež zabraňuje oxidácii. Potraviny s ich vysokým obsahom sa označujú tzv. antiageing potraviny, alebo superpotraviny, keďže nám pomáhajú ostať na bunkovej úrovni dlhšie mladý, chránia našu DNA pred mutáciami a odpratávajú poškodené súčasti nášho namáhaného metabolizmu. Ďalšie antioxidanty sa vyskytujú (najčastejšie vo forme enzýmov) v organizme, kde pôsobia podobne.

 

IMUNITA A IMUNITNÝ SYSTÉM

 

Ako nám teda pomáhajú s imunitou? Našu imunitu riadi náš imunitný systém. Je to jeden zo základných mechanizmov udržiavania homeostázy a integrity organizmu rozlišovaním škodlivého od neškodného. Správne fungovanie imunitného systému zahŕňa obranyschopnosť voči patogénom, autotoleranciu voči vlastnému tkanivu a imunitný dohľad nad zmutovanými a rakovinovými bunkami. Imunitné mechanizmy môžeme rozdeliť do dvoch základných kategórií: prirodzenej pôvodnej (neadaptívnej) a antigénne špecifickej (adaptívnej). Obe kategórie zahŕňajú ako humorálnu, látkovú (komplement, lektíny, chemokíny a protilátky), tak i bunkovú zložku (leukocyty – T- a B- lymfocyty, NK „killer“ bunky, makrofágy,..).

A práve naša pôvodná prirodzená imunita je tá, ktorej funkcia je podporená práve konzumáciou potravín, ktoré prirodzene obsahujú vyššie hladiny antioxidantov a iných bioaktívnych látok, prípadne podporujú naše prirodzené antioxidačné mechanizmy (peroxidáza, kataláza, superoxiddizmutáza).

 

BIOAKTÍVNE LÁTKY – ANTIOXIDANTY, POLYFENOLY, FLAVONOIDY

 

Prirodzené antioxidanty v potrave treba hľadať najmä v zelenine a ovocí. Práve výber čo najkvalitnejších potravín, pestovaných za čo najčistejších podmienok zabezpečí ich vysokú hladinu. Najmä počas chladných jesenných a zimných dní naša imunita stráca na sile a my siahneme po rôznych doplnkoch stravy na doplnenie chýbajúcich mikroživín – vitamínov, minerálov a antioxidantov, či iných ochranných látok.

 

 

Medzi antioxidanty patrí celá skupina vitamínov a minerálov (vitamíny C, A, E, selén, zinok, mangán). My sa ale v tomto článku budeme venovať možno menej známym, ale o to silnejším látkam, ktoré nám pomáhajú s imunitou. Sú to bioaktívne rastlinné látky, ktoré zaraďujeme do skupín POLYFENOLOV, či FLAVONOIDOV:

 

  • Medzi silné prirodzené bioaktívne látky v potrave, ktoré majú úlohu antioxidantov, patria rastlinné látky zo skupiny flavonoidov. Veľmi významným je kvercetín, flavonoid, prirodzené antihistaminikum a antioxidant, ktorý sa prirodzene nachádza napr. v stopkovom zeleri, cibuli, cesnaku, jablkách, červenom hrozne, či ríbezliach, ktorý bojuje proti zápalom i neurodegeneratívnym ochoreniam. Podporuje prirodzenú imunitu a zdravie srdca a ciev.

 

  • Veľmi silné antioxidanty, ktoré podporujú imunitu sú betanínvulgaxantín, ktoré sa nachádzajú napr. v červenej repe, cvikly a dávajú jej červené zafarbenie. Okrem silných antioxidačných účinkov nám konzumácia cvikly bráni kôrnateniu ciev, zabraňuje poškodeniu DNA a zabraňuje oxidácii LDL cholesterolu.

 

  • Tiosulfonát alicín nachádzajúci sa v cesnaku a dodávajúci mu charakteristický zápach nám pomáha s imunitou tým, že ničí baktérie, vírusy a kvasinky. Jeho nesporným benefitom je aj vplyv na krvný tlak, ktorý znižuje. Okrem Drakulu by si ho mal teda dopriať naozaj každý J

 

  • Obrovskou zásobárňou antioxidantov je aj jeden z najviac konzumovaných nápojov na svete, káva. Je to doslova antioxidantová bomba! Obsahuje celý rad polyfenolov a flavonoidov, ktoré majú silný antioxidačný potenciál. Jedným z najúčinnejších polyfenolov je kyselina chlorogénová. Jej najväčšie množstvo obsahuje zelená káva, pražením sa jej množstvo znižuje. A ako nám pomáha? Okrem podpory imunity nám reguluje hladinu glukózy (cukru) v krvi, čím nám pomáha aj schudnúť, pomáha v boji s ochoreniami srdca a arteriosklerózou. Takže doprajme si kvalitnú kávičku každý deň bez obáv!

 

  • Medzi veľmi silné antioxidanty patrí rezveratrol. Je to zlúčenina, nachádzajúca sa v šupke červeného hrozna, arašidoch, čučoriedkach a niektorých ďalších bobuliach. Je produkovaný niektorými rastlinami, ktorý ich chráni pred stresmi z prostredia. Antioxidanty neutralizujú voľné radikály, o ktorých sa predpokladá, že sú príčinou starnutia. Patrí teda medzi tzv. „antiageing“ látky. Rezveratrol je zodpovedný za nízku mieru srdcových chorôb, znižuje riziko mŕtvice a infarktu.

 

  • Z potravín sú mimoriadne bohatým zdrojom antioxidantov čučoriedky. Sú to najmä fialové antokyány, ktoré nám podporujú imunitu a majú „omladzujúce“ účinky na naše bunky. Zároveň majú silné protizápalové účinky, znižujú tlak krvi i cholesterol. Ideálne je ich konzumovať samotné a čerstvé, alebo si ich pridávať napr. do raňajkových cereálií.

 

  • V brokolici sa nachádza sulforafan, sírna izokyanátová zlúčenina so silným protektívnym účinkom proti onkologickým ochoreniam. Jeho významným zdrojom sú najmä klíčky brokolice. Sulforafan má aj omladzujúce a protizápalové účinky a podporuje našu prirodzenú imunitu.

 

Samozrejme ponuka rôznych antioxidantov je neobmedzená, je len na každom z nás, aby konzumoval čo najpestrejšiu, najfarebnejšiu a najčerstvejšiu stravu a vyťažil z nej pre svoje telo maximálne množstvo benefitov, za čo sa nám odvďačí naša imunita.

Zobraziť v aktualitách
Obrázok pod nadpisom: